Spoločnosť Alanata sa tento rok zapojila do kyberbezpečnostnej hry CyberGame nielen ako partner, ale aj vytvorením internej ligy, kde si všetci kolegovia mohli zmerať svoje schopnosti.
V čom spočíva hra CyberGame?
Ide o kyberbezpečnostnú hru pre študentov, talentovaných hráčov, programátorov aj profesionálov. Scenáre a úlohy z kybernetickej bezpečnosti sú inšpirované praxou a skúsenosťami profesionálov. CyberGame trvá 10 týždňov a obsahuje viac ako 70 úloh rôznej náročnosti. Tento rok sa do súťaže zapojilo 2312 hráčov a až 9 z nich dosiahlo plný počet bodov. Odborným garantom CyberGame je Národný bezpečnostný úrad.
Interná liga CyberGame
V rámci súťaže CyberGame sa do internej ligy zapojili šiesti kolegovia z technických divízii spoločnosti Alanata. Na prvom mieste sa umiestil IT konzultant Tomáš Vanderka. V celkovom rebríčku súťaže sa umiestnil na krásnom 7. mieste zo všetkých hráčov a získal plný počet bodov. Plný počet bodov získal aj v ďalších kategóriách/vetvách – Malvérová analýza, Kryptografia, Ofenzívna bezpečnosť.
Rebríček internej ligy
- miesto – Tomáš Vanderka (IT konzultant)
- miesto – Daniel Brnák (IT konzultant)
- miesto – Juraj Nemeček (Vedúci oddelenia Sieťovej bezpečnosti)

Rozhovor s víťazom internej ligy
IT špecialistu Tomáša Vanderku, sme sa opýtali pár otázok, ktoré sa týkali tohtoročných zadaní CyberGame. Prečítajte si jeho postrehy a odporúčania, o ktoré sa s nami podelil.
Čo ťa motivovalo zapojiť sa do tejto súťaže?
Zo začiatku len zvedavosť, o čom to je. Neskôr po vyriešení prvých úloh, keď som zistil, že sú celkom dobre pripravené, ma to začalo baviť. Je to ako riešiť krížovky, hlavolamy alebo puzzle a aj pri tom sa dá niečo naučiť. A mal som na to čas.
Akú stratégiu si zvolil v rámci CyberGame? Mal si nejaké kľúčové taktiky, ktoré ti pomohli dosiahnuť víťazstvo v internej lige?
Taktika tu nehrá rolu. Treba obetovať veľa voľného času a potom mať len vôľu pokračovať. Aj keď sa dočasne človek na niečom zasekne a nevidno cestu ďalej. Musíš si dopriať pauzu a skúsiť niečo nové, až kým sa to nepodarí.
Pomáhal si si aj s umelou inteligenciou?
Hlavne ako štartovací bod je AI celkom fajn. Dokáže zosumarizovať informácie, ktoré vidím prvýkrát, inak by som strávil hodinu na Google. Nedá sa ale na 100 % spoliehať na AI a je potrebné vedieť posúdiť či si nevymýšľa nezmysly. Ale napríklad kapitolu “manažment” za mňa prakticky celú vyriešila AI.

Aké najväčšie výzvy si musel prekonať počas hry?
Jednou z najväčších výziev bol manažment času a priorít. Ďalšou bola kontrola nervov, aby som pri frustrujúcich úlohách nezničil počítač.
Obohatila ťa táto súťaž profesionálne alebo osobne?
Síce to v práci asi nevyužijem, ale naučil som sa pri tom pár nových vecí. Okrem vedomostí možno také malé ponaučenie, že niekedy sa oplatí viac naštudovať problém a pripraviť si plán. Nie sa iba bezhlavo vrhnúť na riešenie a potom sa zbytočne hodiny točiť na mieste.
Bolo niečo, čo ťa počas hry prekvapilo alebo čo si nečakal?
Hlavne ma prekvapila úroveň a kvalita úloh počas celej hry. Nečakal som, že to bude ozajstná výzva, skôr len taká srandička pre verejnosť/študentov. A nakoniec to bolo technicky veľmi dobré pripravené a zaujímavé.

Mohlo by sa vám páčiť

Čítať viac

Čítať viac

Čítať viac