fbpx
Pre vyhľadávanie sú vyžadované aspoň 2 znaky

30. marca 2023 Je ChatGPT hrozbou pre developerov?

Rozhovor

V súčasnosti v oblasti vývoja softvéru je veľký dopyt po kvalifikovaných a skúsených developeroch. IT odvetvie sa veľmi rýchlo vyvíja, a preto sa aj požiadavky na zručnosti a technické znalosti rýchlo menia. Prečítajte si, ako ChatGPT pomáha našim developerom a či dokáže nahradiť ich prácu.

ChatGPT od firmy OpenAI je generative AI. To znamená, že generuje nové vety postupne, slovo po slove, na základe algoritmov a predchádzajúcej informácie. Tento proces je úplne nový, jedinečný, a to umožňuje vytvoriť relevantné a prispôsobené odpovede pre každú jednotlivú otázku. Je ale potrebné zdôrazniť, že správnosť odpovedí nie je stopercentná a je nutné mať určitú znalosť v problematike.

„ChatGPT funguje na konverzačnej forme, ktorá prináša určité výhody aj nevýhody. Medzi hlavné výhody patrí konverzačný kontexte,“ prezrádza Gabriel Tekeľ, programátor Alanata.  „Chatbot si pamätá a berie do úvahy všetko, čo bolo v rámci jednej konverzácie povedané. Môžeme odkazovať na predošlú otázku“, doplnil Tekeľ.

Ako príklad je možné uviesť riešenie problému, na ktorý programátor narazil. Po jeho popísaní napr. „problém s konfiguráciou“, je možné klásť doplňujúce otázky formou “Tento krok už som spravil, ale neprechádza mi toto mapovanie, v čom môže byť problém” alebo “Využívam takúto technológiu, môžeš upraviť riešenie pre tento prípad?“.

Pri hľadaní odpovede alebo riešenia konverzácia s ChatGPT pripomína diskusiu s kolegom, ako vyhľadávanie riešení na technologických stránkach či dokumentácií. Tým, že sa jedná o konverzáciu, formulácia otázky môže ovplyvniť odpoveď. Dá sa teda získať na jeden “problém” rôzne odpovede pri rôznych formuláciách otázky. Rovnako ani kód, ktorý ChatGPT napísal nemusí byť funkčný.

„Pri samotnom generovaní kódu je potrebné brať do úvahy fakt, že ChatGPT nerozumie kódu ako takému, len vie, ako by mal kód vyzerať. Dokáže teda vyprodukovať kód, ktorý na pohľad vyzerá správne, ale nemusí robiť to, čo od neho požadujeme. Rovnako sa správnosť vygenerovanej odpovede, v tomto prípade kódu, odvíja aj od zložitosti požiadavky,“ vysvetľuje Tekeľ.

Ako hodnotia Chat GPT naši kolegovia?

Čo si myslí ChatGPT

Umelá inteligencia má skutočne potenciál generovať nápady, ktoré by bežným ľuďom nemuseli napadnúť. Vďaka svojej schopnosti analyzovať veľké množstvá údajov a učiť sa z nich, môže AI objaviť nezvyčajné vzory a korelácie, ktoré môžu byť pre ľudí menej zrejmé. To môže umožniť prínos nových pohľadov pri riešení zložitejších problémov a podporiť inovácie v rôznych oblastiach, ako sú technológia, medicína, umenie, dizajn a iné.

Avatar photo
Autor
Gabriel Tekeľ
Pracuje ako softvérový vývojár v Alanata. Programovaniu sa venuje už 20 rokov, pričom poslednú dobu sa focusuje na Typescript, Angular a NodeJS.
Všetky články autora (1)

Mohlo by sa vám páčiť

Všetky novinky