Digitálny svet sa za posledných tridsať rokov dramaticky zmenil. S nárastom konektivity a globalizácie sa stali kybernetické hrozby jedným z najväčších problémov súčasnosti. Tomáš Vobruba, Lead Security Engineer v spoločnosti Check Point, sa venuje kybernetickej bezpečnosti viac ako 20 rokov a svojimi skúsenosťami nám pomohol nahliadnuť do evolúcie vírusov, ich tvorcov a techník obrany proti nim.
Kybernetická bezpečnosť prešla za posledné tri dekády významnými zmenami. Kým v minulosti tvorcovia vírusov hľadali hlavne slávu medzi hackermi, dnes sú hnacou silou za malvérom peniaze a moc. Rovnako sa zmenili aj techniky obrany, ktoré musia držať krok s rýchlo sa vyvíjajúcimi technológiami a stále sofistikovanejšími útokmi.
Tomáš Vobruba, odborník s bohatými skúsenosťami z oblasti kybernetickej bezpečnosti, nám počas konferencie Judgment Day 2024 poskytol pohľad na túto problematiku a upozornil na nové trendy a hrozby, ktoré čakajú na spoločnosti i jednotlivcov.
EVOLÚCIA VÍRUSOV: OD SLÁVY K ZISKU
V minulosti bola motivácia tvorcov vírusov často vedená túžbou po uznaní v rámci hackerskej komunity. „Dnes to už nie je len o snahe byť najlepším hackerom a vytvoriť vírus, ktorý sa dokáže šíriť. Teraz ide hlavne o peniaze a moc,“ hovorí Tomáš Vobruba. Tvorcovia malvéru už nemajú cieľ len ukázať svoju technickú zručnosť. S rastom kyberkriminality sa z malvéru stal nástroj na dosahovanie finančných a politických cieľov.
V súčasnosti sú kybernetické útoky často sponzorované vládami a slúžia na vykonávanie geopolitických záujmov. Napríklad, pred začiatkom vojenských konfliktov sa dnes bežne vykonávajú kybernetické útoky, ktoré ochromujú vládne servery a spôsobujú chaos. „Vidíme, ako sa kybernetické útoky stávajú nástrojom vo vojnových konfliktoch, ako tomu bolo na Ukrajine,“ vysvetľuje v rozhovore Vobruba.
Pozrite si náš rozhovor s Tomášom Vobrubom, kde odpovedá na otázky ohľadom kyber evolúcie.
VÝVOJ OBRANY: HRA NA MAČKU A MYŠ
Obrana proti vírusom sa musela prispôsobiť rýchlemu vývoju hrozieb. Kým pred tridsiatimi rokmi sa detekcia vírusov zakladala na sledovaní zmien veľkosti súborov, dnešné techniky sú oveľa sofistikovanejšie. „Obrana proti vírusom sa vyvinula na úplne inú úroveň, kde musíme využívať pokročilé technológie a automatizované systémy,“ uvádza Vobruba.
Aj napriek pokroku v oblasti bezpečnostných technológií sú útočníci stále o krok vpred. S príchodom nových technológií, ako sú umelá inteligencia, internet vecí (IoT) či drony, sa aj techniky útokov neustále menia a prispôsobujú novým možnostiam. Tomáš poukazuje na to, že útočníci dnes využívajú rovnaké technologické nástroje ako my na obranu, čo znamená, že obrana musí byť neustále v strehu a pripravená na nové hrozby.
Chcete vedieť viac o riešeniach pre kybernetickú bezpečnosť, ktoré poskytujeme? Kontaktujte nás
Sociálne inžinierstvo a nové hrozby
Jednou z najväčších rastúcich hrozieb súčasnosti je podľa Vobrubu sociálne inžinierstvo. Napriek tomu, že verejnosť už má základné povedomie o kybernetických hrozbách, ako sú vírusy a phishing, metódy útočníkov sa neustále vyvíjajú. Dnes sa útočníci spoliehajú na manipuláciu ľudí prostredníctvom sociálnych sietí a falošných informácií, často využívajúc umelú inteligenciu na vytváranie realistických podvodov. Tieto techniky môžu zmiasť aj skúsených používateľov, čo zvyšuje riziko úspešného útoku.
GLOBALIZÁCIA A DIGITÁLNY VEK: RÝCHLEJŠÍ A NEBEZPEČNEJŠÍ SVET
Globalizácia a zvýšená konektivita v digitálnom veku priniesli nielen benefity, ale aj nové výzvy pre bezpečnosť. V minulosti boli antivírusové aktualizácie distribuované fyzicky, čo bolo pomalé a často neefektívne. Dnes je rýchlosť reakcie na hrozby kľúčová. Tomáš hovoril o tom, ako digitalizácia zrýchlila celý proces: „V spoločnosti Check Point dnes hovoríme o šiestej generácii vývoja malvéru. S každou generáciou sa hrozby stávajú sofistikovanejšími a my musíme byť pripravení na ich rýchlu detekciu a elimináciu.“
Kybernetická bezpečnosť je dnes neoddeliteľnou súčasťou digitálneho života. Ako nám Tomáš Vobruba ukázal, vývoj vírusov a techník obrany proti nim prešiel za posledných tridsať rokov dlhú cestu. Zatiaľ čo sa tvorcovia vírusov zamerali na finančné a politické ciele, obrancovia museli prispôsobiť svoje stratégie novým hrozbám a technológiám. Budúcnosť kybernetickej bezpečnosti spočíva v neustálom vývoji a adaptácii na nové technológie, pričom je nevyhnutné, aby sme si boli vedomí rizík a prijímali preventívne opatrenia na ochranu našich digitálnych životov.